Koronavirüs salgını nedeniyle evden çalışanların sayısı çoğalırken sorumluluklar da arttı. Özellikle kadınlar için hem iş, hem ev ve varsa çocukların sorumluluğu stresi, öfkeyi tetikledi.  Evden çalışma düzeni ile birlikte büyük sorumluluk yüklenen kadın çalışanların yaşayabilecekleri mutsuzluk ve sorunları aşmak, bu dönemi negatiften pozitife dönüştürmek mümkün. Nasıl mı? Cevabını Coachman Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu, Yazar, Eğitmen ve Profesyonel Koç (PCC) Damla Kunç Koçman’dan aldık.

Evde hem çalışıp hem de mutlu olmak mümkün mü?
Evin her köşesinde bardaklar, tabaklar, dağınıklıklar, yapılacak online toplantılar, evde derslere odaklanmaya çabalayan çocuklar… Durum böyleyken evde mutlu ve huzurlu olmak mümkün mü? Coachman Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu, Yazar, Eğitmen ve Profesyonel Koç (PCC) Damla Kunç Koçman’a göre bu sorunun yanıtı mümkün.

Pandemi döneminin yüklerini azaltın!
Japon kültüründe “oosouji” kelimesinin “Bahar temizliği sanatı” anlamına geldiğini ve iyice temizlemek ritüelinin Japonya’da 28 Aralık günü yeni yıla girmeden önce yapıldığını belirten Koçman, böylelikle oluşturdukları fiziksel boşluk ile zihinlerine de yer açarak saf bir alan oluşturduklarını açıkladı. Yeni başlangıçlara ve deneyimlere yer açtıklarını ve kendisinin de pandemi döneminde uyguladığını sözlerine ekleyen Koçman, yüklerin nasıl azaltılabileceğini hem de bu dönemin artıları ve eksilerini anlattı:

Duygusal ve manevi yüklerinizden kurtulun
“Ev temizliğinin sembolik anlamı duygusal yüklerden kurtulmaktır. Bahar temizliği yapmak her evin kültüründe vardır. Amacı yaşamdaki yenilenmedir. Son çıkan yeni ürünlere sahip olmak değil, dolabınızın arkasında kalmış olan kıyafeti bulmak ya da buzdolabınızdaki malzemeler ile yeni lezzetli bir tat yaratmaktır. Kullanmadığınız kıyafetleri sahip olmayanlar ile paylaşmak, nesnelere başka biri aracılığı ile hayat vermektir. Sahip olduğumuz her nesne emek ve özveri ile tasarlanmıştır, saygı göstermek gerekir. Size bugüne kadar hizmet etmiş olan eşyalarınıza teşekkür edip, onları başka birisine vermek evin havasını değiştirir. Elimizde kalanlar ile mutlu ve hoşnut olmak ise huzura giden yollardan sadece biri. Diğer bir yol ise evimizi temizlerken kendi iç dünyamızda, zihnimizde de bahar temizliği yapmak.

Odaklanın ve anda kalın
Bir japon sözü der ki “Kendine iyi bakan kendini kazanır”. Kendimizi kazanmamız farklı yollar ile mümkün. Aktif olmak, odaklanmak ve anda kalmak, iyi beslenmek, zihnimizi zinde tutmak ve eylemlerimiz hakkında düşünmek hayati önem taşır. Bunlardan en öncelikli olanlardan bir tanesi ise odaklanmak ve anda kalmak çünkü zihindeki beyin aktivitesi anda kaldığı zaman dinginleşiyor. Böylelikle stresimiz ve kaygımız azalıyor. Evinizi düzene soktuğunuzda ise zihniniz de düzenleniyor ve ferahlıyor. Kendi zihinsel terapimizi kendimiz yaparken, temizlik ve düzenleme ile huzurlu ve kullanım alanı artmış bir mekanda yaşamaya başlıyoruz.

 “Oosouji” sanatını baharı beklemeden hem evinize hem de zihninize uygulayacak olursanız;
* Evin tavanından temizliğe başlayın ve zemini en son temizleyin.
* Her odanın girişinden temizliğe başlayın, saat yönünde ilerleyin ve başladığınız yerde bitirin. Bunu yaparken zihninizi boş tutmaya özen gösterin.
* Her odadan çıkardığınız uzun zamandır kullanmadığınız malzemeleri toparlayın ve ihtiyaç sahipleri ile paylaşın.
* Atılacak malzemeleri ayıklayın ve odanın temizliği bittiğinde atın.
* Ailedeki herkesi temizliğe dahil edin. Herkesin gitmesini ve kalmasını istediği şeylere karar vermesi için şans verin.
* Koltuklardan ve küvetteki bütün lekeleri çıkarın. Eski lekeler negatif geçmişinizi hatırlatır.

Kendinizi yargılamaktan vazgeçin
Ev işi yaparken aklınıza geçmiş ya da gelecek hikayeleriniz, senaryolarınız ya da varsayımlarınız gelirse nefesinize dikkatinizi verebilirsiniz. Aklınıza gelen düşünceyi fark edin. Kendinizi yargılamayın ve dikkat oklarınızı kendinize çevirmeyin. Düşünceyi yakaladınız, örneğin temizlik yaparken “yemekte ne yapsam” diye düşünüyorsunuz. “Yemekte ne yapsam diye düşündüğümün farkındayım” diyerek düşünceden tekrar yaptığınız işe odaklanın. Bu yöntemi, hayatınızın her anına uygulayabilirsiniz.

Ailece iş bölümü yapın
Evde birlikte yaşadığınız kişileri ve çocukları da bu sürece dahil etmek, ailenin tüm üyeleri ile cinsiyet ayırımı yapmadan iş bölümü yapmak, iyi bir takım olmanın ve güçlü bağlar kurmanın da anahtarı.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"