Hyundai’nin dünya çapında bilinirliği en yüksek modellerinden biri olan Tucson, ilk kez 2004 yılında müşterilerin beğenisine sunuldu. Geçtiğimiz 18 yılda 3 defa tamamen yenilendi ve her yeni nesliyle kendi sınıfında devrim yarattı. Öyle ki müşteri beklentilerini değiştiren ve sınıfının standartlarını şekillendiren Yeni Tucson, sınıfının öncü modellerinden biri oldu.

Yeni Tucson, Hyundai tasarımcılarının, parametrik tasarım yaklaşımını tam anlamıyla uyguladığı ilk SUV model.

i20 ve Elantra’da gördüğümüz parametrik detaylar, Yeni Tucson’da da karşımıza çıkıyor.

Gövde boyunca uzanan asimetrik çizgiler ve geometrik desenler, Tucson’un daha önce olmadığı kadar dikkat çekici ve benzersiz görünmesini sağlıyor.

Bu güçlü otomobilin ön tarafında; Izgara tasarımıyla bütünleşen gizli aydınlatma teknolojisine sahip Parametrik LED gündüz farlarına yer veriliyor.

Araç çalıştığında beliren, LED Gündüz Farları, ön ızgarayı bir kanat gibi sarıyor ve TUCSON’un ışık imzasını oluşturuyor. Farlar kapandığında ise ön ızgarayla tekrar bütünleşiyor ve tamamen görünmez oluyor.

Ayrıca, elmas benzeri formlardan oluşan geniş ön ızgarası ve dinamik ön tampon tasarımı ile Tucson yıllarca eskimeyecek ikonik bir görünüm kazanıyor.

Profil tasarımından bahsedecek olursak; kesişen çizgiler ve sert açılardan oluşan üçgen formlar, aracın yüzeyleri üzerinde kontrast oluşturuyor. Bu da Tucson’un daha kaslı ve daha hacimli görünmesini sağlıyor.

Ayrıca, yan aynalarda başlayan ve Tucson’un prestijli görünümünü pekiştiren krom dekor, tavan çizgisi boyunca devam ediyor ve C sütununda hacim kazanarak son buluyor.

19 inç elmas kesimli alaşım jantları ve bu jantlarla kusursuz bir uyum sergileyen, jantların üzerindeki köşeli kemer tasarımı da Yeni Tucson’un güçlü ve dinamik duruşunu destekleyen bir diğer öğe olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni Tucson’un arka tasarımı da ön tasarımı kadar çarpıcı ve iddialı

Bagaj kapağı üzerinde yatay bir şekilde konumlandırılan LED aydınlatma öğesi, sağda ve solda LED arka lambaları buluşturuyor.

Ancak esas sürpriz arka lambalar aydınlandığında, beliren “Yarı Gizli Üçgen” formlar ile ortaya çıkıyor. Bu formlar sayesinde öndeki tasarım teması, aracın arkasına da başarılı bir şekilde uygulanmış oluyor.

Arka spoylerin altına gizlenmiş yağmur sileceği ve bagaj camının altına entegre edilmiş Hyundai logosu da Tucson’un arka tasarımına sade bir görünüm kazandırıyor.
Gövde tasarımında gerçekleşen iddialı değişimler, Tucson’un iç mekânında da devam ediyor.

Gövdede gördüğümüz sportif ve keskin çizgiler, kabinde yerini daha premium, teknolojik ve konforlu detaylara bırakıyor.

Kabin içindeki bu yalın tasarım dilini yakalayabilmek için ön konsoldaki fiziki tuş takımları, yerini dokunmatik ekranlara, vites topuzu ise yerini elektronik bir panele bırakıyor. Hatta gösterge bilgi ekranının üzerindeki siperlik bile kaldırılıyor.

Orta konsoldan başlayan krom dekor; orta kısmı, havalandırma menfezlerini ve kapı içlerini dolaşarak kabinin şıklığını vurgulayan bir tasarım öğesi haline geliyor.
İşte tüm bu detaylarla Tucson, genişlik hissini artıran, oldukça ferah bir kabin tasarımına kavuşmuş oluyor.

Sahip olduğu 10.25 inç Dijital Gösterge Bilgi Ekranı ve 10.25 inç Multimedya Ekran, sürücünün dikkatini dağıtmayacak şekilde olabildiğince alçak olarak konumlandırılmış. Bu sayede, ekran fonksiyonlarına kolayca ve güvenle ulaşabiliyorsunuz.

Tucson ayrıca; kablosuz şarj, 64 farklı renk seçeneğine sahip ambiyans aydınlatma, akıllı anahtar ve çalıştırma, Krell Premium ses sistemi, çok noktalı havalandırma sistemi ve navigasyon gibi konforu artıran birçok teknolojiye sahip.

Yeni Tucson’da dilerseniz; direksiyon ve koltuk ısıtma, ön koltuk soğutma gibi premium özellikleri de tercih edebilirsiniz

Tucson’da karşımıza çıkan en önemli değişimlerden biri de bagaj hacmi. Tucson’un bagaj hacmi neredeyse yüzde 23 artarak, 620 litreye kadar çıkabiliyor.

Ayrıca bu sınıftaki otomobillerde görmeye pek de alışık olmadığımız 40:20:40 oranında katlanabilen arka koltuklar sayesinde, arka bagaj hacmi 1.800 litreye kadar artırılabiliyor.

Tucson, yolcularını korumak ve seyahatleri daha güvenli hâle getirmek için sınıfının en yeni ve en gelişmiş güvenlik teknolojileriyle donatıldı.

Sınıfında ilk kez sunulan ‘’Kör nokta Görüntüleme Asistanı’’ bu teknolojilerden biri. Yan aynaların üzerine konumlandırılan kameraların desteğiyle, sinyal verilen şeridin görüntüsü, Gösterge Bilgi Ekranı üzerine yansıtılıyor. Böylece sürücüler şerit değiştirirken, kendilerini çok daha güvende hissediyor.

Kör nokta çarpışma Engelleme Asistanı da şerit değiştirirken yaklaşan araçları tespit ediyor ve sizi uyarıyor

Ön Çarpışma Engelleme Asistanı ise kavşak dönüş özelliğiyle birlikte geliyor. Bu özellik sayesinde Yeni Tucson, kavşaklardaki dönüşleri çok daha güvenli bir hâle getiriyor.

Ve yine sınıfında ilk kez Orta Konsol Hava Yastığı sunan Tucson, kaza anında sürücü ve yolcu arasında bir bariyer çekerek ikincil yaralanmaların önüne geçiyor.

Hyundai Tucson, tüketicilerin tüm beklentilerini karşılayan zengin donanım seçenekleri sunuyor.

Tüm bu donanım paketlerinin yanı sıra benzersiz bir performansa sahip 2 ayrı motor seçeneği de tercih edilebiliyor. Sınıfının en güçlü motorları arasında olan 180 beygir güce sahip 1.6 litre turbo beslemeli benzinli ve 136 beygir güç üreten 1.6 litre turbo beslemeli dizel motor seçenekleri Tucson’da kullanıcılarını bekliyor.

Ayrıca, Elite Plus donanım seviyesinde 4×4 çekiş destek sistemiyle satın alınabiliyor. Hem dizel hem de benzinli motorlar, 7 ileri DCT şanzıman ile geliyor.

Öne Çıkan Özellikler
* Parametril LED farlar
* LED arka stoplar
* Parametrik tasarım ve yeni platform
* 19 inç jantlar / HTRAC 4×4 ve 4×2 çekiş sistemi
* Elektrikli bagaj kapağı
* Gizli arka silecek
* Krell Müzik Sistemi
* 10.25 dijital gösterge ve multimedya
* Apple CarPlay ve Android Auto
* Kablosuz bağlantı ve şarj sistemi
* Isıtmalı Soğutmalı Deri Ön koltuklar
* Isıtmalı deri arka koltuklar
* Isıtmalı direksiyon
* Shift by wire tuşlu 7 ileri DCT şanzıman
* Orta Hava yastığı
* Clean Air otomatik cam kapatabilen klima sistemi
* Cam Tavan
* 1.6 dizel 136 bg/265 Nm ve 1.6 turbo benzinli 180 bg/320 Nm motor

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"