Zihinsel engelli gençlerin basketbolla değişen hayatlarını konu edinen Şampiyonlar 3 Mayıs’ta gösterime girecek. Filmin gişe gelirleri İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın Bağımsız Yaşam Programı’na aktarılacak.

“Şampiyonlar”, profesyonel bir basketbol takımın yardımcı koçunun, mahkemenin verdiği 90 günlük zorunlu hizmet cezası süresince, zihinsel engelli oyunculardan oluşan bir basket takımını çalıştırma hikayesini konu ediniyor. Takım oyuncularının bireysel hikayelerinden yola çıkarak engelli bireylerin aile ilişkilerini, iş hayatına ve sosyal yaşama katılımlarını beyaz perdeye taşıyan “Şampiyonlar” filmi aynı zamanda da toplumun engelli bireylere bakış açısının altını çiziyor. İZEV Vakfı, bu filmle zihinsel veya bedensel engelli olarak tanımlanan bireylerin toplumdaki her birey gibi eşit yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlatarak, farkındalık yaratmayı hedefliyor ve “Yıkılmak zorunda olan, zihinlerinizdeki duvarlar” diyor.

Türkiye’de seslendirme yapan ilk down sendromlu kişi olarak tarihe geçen Tan Aytıs, herkesi Şampiyonlar filmini izlemeye ve zihinsel engelli bireylerin hayatına bu keyifli film aracılığıyla tanık olmaya davet etti.

Yorum Gönder

eight + 15 =