Yaz ayları saçın en fazla yıprandığı dönemdir. Güneşte fazla kalmak cildimize olduğu kadar saç ve saç derimiz için oldukça zararlı. Güneşten yayılan UV radyasyonu saçın asli maddesi keratini parçalayıp hem kimyasal hem de fiziksel hasara neden olur. Saç tellerinde bulunan proteinler, saçlarımızın sağlıklı görünümü için oldukça önemlidir. Ancak saçtaki proteinler, çok fazla güneş ışınına maruz kalınca azalır saçlarımız da kurumaya, sağlıksız, bakımsız görünmeye başlar. Deniz ve havuz suyunun etkisi ile de saçlar mat bir görünüm alır. Güneş ve deniz-havuz suyunun yarattığı olumsuz etkilerden saçlarınızı nasıl korumanız gerektiğini Saç Bakım Onarım Uzmanı ve Danışmanı Ahmet Çoban’a sorduk.

Saçınızı Daha da Fazla Kurutmayın
Yazın saçlarımızı çok sık yıkıyoruz, çoğu zaman tek istediğimiz saçımızdan klorun ya da tuzun gitmesi. O zaman kullandığımız şampuanın her gün kullanıma uygun olması çok önemli. Sülfatsız ve vitaminlerle formülü zenginleştirilmiş şampuanlar tercih etmelisiniz. Bu tip ürünler profesyonel saç düzleştirme gibi komplike uygulamalardan sonra bile saçı asla yormuyor, kurutmuyor. Saçların kabarmasını, kurumasını, elektriklenmesini azaltıyor, rengini korumaya yardımcı oluyor.

Saç Derinizi Bakıma Alın
Yaz ayları sonrasında saç dökülmesinin artmasında önemli bir neden aslında mevsim değişimi değil de saç derisinin güneşten dolayı aşırı yıpranmasıdır. Biz fark etmesek de tatilde olalım olmayalım önleyici bir şey yapmadığımız her zaman saç derisi güneşin yıpratıcı etkilerine karşı savunmasız kalır ve her gün biraz daha zarar görür. Saç derisinin güneşten yanması saç derisini ya aşırı kurutur ya da çok yağlandırır. İkisi de saç köklerini zayıflatır ve saçın dökülmesine neden olur. Saç derisinin kurumasını almak için saçı neme doyurmalısınız. Bunun için aşırı kuruyan saç derisine parmak uçları ile banyo öncesi hafif dairesel masaj eşliğinde maske yapmanızı öneririm. Bu kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayacak ve saç köklerinin tekrar güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Parlaklığını Geri Kazanın
Nem konusu saçın genelinin rengini korumak için de çok önemli, saçınızın kaybettiği nemi geri kazandırmak ve sağlıklı parlamasına kavuşturmak için saçınıza uygun saç serumunu haftada 2 defa tüm saçta maske olarak kullanabilirsiniz.

2 Aşamalı Koruma ve Tamir Programına Başlayın
Saçınızdan yazın izlerini silerken bir taraftan korumaya almak da önemli. Böylece saçınızın sağlığını daha hızlı kazandığını rahatça görebilirsiniz. Bu özellikle saçların en çok yıpranan uç kısımları için daha da önem kazanıyor. Uç kısımlarını onarmak için saç bakım balmını banyo öncesinde uç maskesi olarak düzenli kullanmanızı öneriyorum. Fakat onarım işi bir süreç içerisinde gerçekleşir. Bu dönemde özellikle saçları taramak konusunda çok zorlanıyorsanız saçınızı daha fazla kırmamak, koparmamak için banyo sonrasında da saç açıcı ürünleri kullanabilirsiniz. Böylece saçlarınız anında ve kalıcı yumuşaklık kazanır, kolayca taranır, gün boyu yıpratıcı çevresel faktörlerden korunur.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"