Koray Varol Okulları Kurucusu ve Eğitim Uzmanı Koray Varol uzaktan eğitim sürecinde ebeveyn olmanın getirdiklerini ve yapılabilecekleri masaya yatırdı. Zamanımızın büyük çoğunluğunu evde geçirmek durumunda kaldığımız virüsün etkilerinin devam ettiği bu günlerde hem ebeveyn olarak sizin hem de çocuğunuzun planlı yaşamaya özen göstermesi önemlidir.

Kendiniz için yapabilecekleriniz
* Planlı yaşamaya özen göstermeniz faydalı olacaktır. Günün tamamını evde geçiriyor olabilirsiniz. Planlanmamış bir ev hayatında gün içerisinde farklı birçok işle meşgul olmanız ve planladığımız başka işleri aksatabilmeniz çok olasıdır. Bu nedenle, her gününüzü bir gün öncesinden planlamak faydalı olacaktır.
* Günlük planınız içerisine hobilerinizi, sporunuz, yapmaktan keyif aldığınız etkinlikleri eklemek çeşitli zorluklarla mücadele ettiğimiz bu günlerde size iyi gelebilir. Ayrıca, pandemi sürecinin her bireyi etkilediği gibi psikolojik, sosyal, ekonomik, fiziksel birçok açıdan sizlerden etkilendiğiniz için kendimize ayırdığımız bu vakitler problemlerle başa çıkma becerilerimizi ve baş etme mekanizmamızı güçlendirecektir.
* Yaşadığımız bu süreç birçok olumsuz duygu, düşünce, beden duyumunu beraberinde getirebilen stresli bir dönem olduğu için hissettiğiniz çeşitli olumsuzlukları fark ederseniz de normal olduğunu kendinize hatırlatmanız önemlidir.
* Profesyonel işiniz ile ilgili sorumluluklarınızı yerine getirmeye çalışırken eş zamanlı olarak da ev içindeki sorumluluklarınızı yerine getirmeye çalışmak sizin için de oldukça yorucu ve zor olabilir. Çalışmayan ebeveynler için de çocukların her gün evde olması yeni bir sorumluluğu beraberinde getirdiği için benzer olarak bir zorluk taşır. Bununla başa çıkabilmek adına bu döneme uygun bir şekilde evde dayanışma planı yapılabilir. Aile bireylerinin hepsini kapsayacak ve dayanışma ruhunu güçlendirecek çeşitli iş bölümleri yapmak, sizin fiziksel olarak rahatlatacağı gibi çocuğunuzun da sorumluluk duygusunun gelişmesini sağlar.

Çocuğunuz için yapabilecekleriniz ve eğitim ortamının düzenlenmesi
* Uyku, yemek saatleri gibi alışkanlıkların okul sürecindekine benzer şekilde yürütülmesi günlük rutinin oluşmasını destekler.
* Ders öncesinde derse dair bütün hazırlıklarının tamamlanmış olması ders sırasında dikkatinin dağılmasını önler. Bu nedenle yüz yüze eğitim zamanında olduğu gibi derslere hazır girebilecekleri kadar erken kalktıkları bir planlama yapmak önemlidir.
* Sağlıklı beslenmenin başta dikkat olmak üzere birçok bilişsel beceriye de etkisi olduğu gibi mevcut pandemi şartlarında da ekstra bir önem taşımaktadır. Bu nedenle beslenme ve uyku düzeninin önemini unutmamak gerekir.
* Evde geçirdiği sürede var olan sorumluluklarını yerine getirmesi devam ettirilmelidir. Yüz yüze eğitimin olduğu dönemde de nasıl yatağını topluyorsa aynı sorumluluklar bu süreçte de devam ettirilmelidir.
* Ebeveyn olarak sizin desteğiniz ile bir plan hazırlayabilirsiniz. Günlük planınızda ders saatleri, ödev saatleri, kitap okuma saatleri gibi zamanların olmasının yanı sıra ev içinde de çocuğun çeşitli sorumluluklar aldığı zaman dilimleri belirlemek önemlidir. Her yaş grubunda olabilecek, mutfak işlerine destek vermek, temizlik veya ev içi düzenlemelere destek vermek gibi sorumlulukların altını çizmek önemlidir.
* Aile bireylerinin hepsi bütün gün bir arada olabilir. Fakat bu beraber geçirilen ortak nitelikli zaman anlamına gelmeyebilir. Yani, herkesin kendi işi veya sorumlulukları il meşgul olması sebebi ile aslında aynı çatı altında bulunuyor olsanız da beraber vakit geçiremiyor olmanız çok olasıdr. Bu sebeple, akşam yemek saatinden sonra ya da herkese uygun olacak ortak bir zaman belirleyip ailece bir etkinlik, sohbet, oyun organize etmek oldukça önemlidir.
* Uzaktan eğitim süreci ile birlikte çocukların ekran karşısında geçirdiği süre de artmış oldu. Bu sebeple eğitim çalışmaları dışında çocuğun hareket ettiği ve aktif kaldığı alanların olması önemlidir.
* Dersinin olduğu saatlerde ders dışı herhangi bir uyarıcının odasında ya da yakınında olmadığından emin olmak önemlidir. Özellikle, telefon, tablet gibi dijital materyaller * Oda şartlarının yeterince aydınlık, havalandırılmaya müsait, sesten uzak olması önemlidir. Bunun yanı sıra, ders aralarında bu odanın havalandırılması da faydalı olacaktır. Gün ışığının ve temiz havanın odaya girmesi çocuğun dikkatini ve uyanıklık durumunu sağlar.

Yorum Gönder

6 + 14 =