Pirelli’nin, Anadolu’da tarihin ilk teker izlerinin peşine düştüğü ve 30 günde 150 antik yola ulaştığı yolculuk, Pirelli Antik Yollarda kitabı ile taçlandırıldı. Pirelli, bu kapsamlı çalışma ile 150 yılı aşan mirasını sürdürülebilirlikle birleştirerek tarihi izlerken, geleceğe de sürdürülebilir bir vizyon sunuyor. Tam 10 bin kilometrenin geride bırakıldığı yolculuğun zorlu koşullarında, Pirelli SUV lastiklerinin “Mükemmel Uyum” felsefesi ile geliştirilen Pirelli Scorpion ™ lastikleri kullanıldı. Pirelli’nin bu yolculuğu, lastik teknolojisinin ötesinde bir çevresel ve kültürel sorumluluk taahhüdünü de simgeliyor.

Otomotiv dünyasında sürdürülebilir mobiliteye liderlik etme misyonunu taşıyan Pirelli, 150 yılı geride bırakırken bu kutlamayı daha özel kılmak amacıyla Türkiye’de farklı bir çalışmaya imza attı. Mobilite kavramının doğuşuna uzanan ve geleceğe ışık tutan belgesel niteliğindeki proje kapsamında tarih boyunca önemli bir köprü rolü üstlenen Anadolu’nun antik yollarında tarihin ilk teker izleri sürüldü. Dünyanın en eski yollarına götüren, 30 gün boyunca devam eden 10 bin kilometrelik keşif yolculuğu ile 150 antik yola ulaşıldı. Binlerce yıllık bakımlı yollarıyla Anadolu’nun tüm ihtişamını gösteren ve kitaplaştırılan Pirelli Antik Yollarda serüveni, 18 Aralık Pazartesi günü The Peninsula İstanbul’da düzenlenen basın buluşmasıyla tanıtıldı. Toplantı Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Fecir Alptekin, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz teşrifleri, Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Şükrü Bekdikhan’ın katılımıyla Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander ve Pirelli Türkiye CEO’su Gian Paolo Gatti Comini’nin ev sahipliğinde, projeye emek veren deneyimli gazeteci Okan Altan’ın sunumuyla gerçekleştirildi.

Otomotiv gazetecisi Okan Altan’ın rehberliğinde, fotoğraf sanatçısı İrfan Bilir’in objektifinden karelerle ölümsüzleştirilen 30 günlük yolculukla, tarihin ilk tekerlek izlerini bulma amacını taşıyan bu kapsamlı çalışma, bir belgesel niteliği taşıyor. Farklı uygarlıkların mobilite alışkanlıklarını inceleyerek Anadolu’nun zengin tarihini aydınlatan proje, yukarı Mezopotamya’dan Eti kültürüne, Frigya’dan Kilikya’ya, Pamfilya çizgilerinden Torosların kuzeyine geniş bir coğrafyada zengin bir kültürel perspektif sunarak Türkiye’nin köklü mirasını da gözler önüne seriyor. 10 bin kilometre süren yolculuğun zorlu koşullarında, Pirelli SUV lastiklerinin “mükemmel uyum” felsefesi ile geliştirilen Pirelli Scorpion lastikleri kullanıldı. Pirelli’nin 150 yılı aşan mirasını sürdürülebilirlikle birleştirdiği bu yolculuğu, lastik teknolojisinin ötesinde bir çevresel ve kültürel sorumluluk taahhüdünü simgeliyor.

Pirelli Antik Yollarda kitabı ve keşif sürecinin dokümantasyonu aynı zamanda Pirelli’nin köklü mirasını ve otomotiv dünyasına kattığı önemli değerleri vurgulayarak, tarihe duyulan derin bir saygıyı yansıtıyor. Geçmişten geleceğe mobilite kavramının anlaşılmasında bir bağ kuran çalışmada, çizilen rota ve uğranan güzergahlar, koordinatları ile birlikte detaylı bir şekilde kitaba ve web sitesine aktarıldı. Böylece dahil olmak isteyen herkesin bu tarihi yolculuğa katılabilmesi sağlanıyor.

Milattan çok öncesine uzanan dünyanın en eski yolları üzerinde tarihin ilk teker izlerinin arandığı yolculuk bilinen tarihin öncesinden Yukarı Mezopotamya’dan başlıyor. Eti kültürüne, Frigya’ya, Kapadokya’ya, Kilikya’ya, Pisidia, Lidya, Karya, Likya Pamfilya çizgilerinden Toroslar’ın kuzeyine 8 bin yıl öncesine neolitik dönemlere geçildikten sonra daha yakın tarihli eksi 2000 yaşındaki bir çok patikaya geri dönüldü.

Güneydoğudan kuzeye ve batıya sonra güneyden yeniden başlayan antik yolları keşif turu, Nemrut, Kemaliye ve Urfa’dan İç Anadolu’da Alacahöyük, Hatttuşaş, Tuz Gölü’ne, batıda Asos, Bergama ve Afrodisyas’a, Akdeniz’de ise Fethiye, Knidos, Taşlıca, Kaunos, Toroslar ve Tarsus’a kadar uzanıyor. Bütün bu kültürlerin bir araya getirildiği kitap ise baş döndürücü bir arkeolojik zenginliğe sahip dünyanın en değerli müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile açılıyor. Müze, Paleolitik Çağ’dan Hititler ve Urartu Krallığı’na uzanan dünyanın en eski medeniyetlerine dair izler sunuyor.

Mehmet Nuri Ersoy, ““Pirelli Antik Yollarda” basın lansmanın başarılı geçmesi dileklerimle projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”
Toplantıya programı nedeniyle katılamayan Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz aracılığı ile desteklerini paylaştı: ““Pirelli Antik Yollarda” basın lansmanın başarılı geçmesi dileklerimle projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Anadolu’nun kadim mirasının izleri üzerinde sürdürülen bu anlamlı projenin ülkemizin sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliklerin tanıtımına önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyor, değerli misafirlere ve tüm konuklara sevgi ve selamlarımı sunuyorum”.

Lale Cander: “Pirelli Türkiye olarak ülkemizin tanıtımına katkı sağladığımız için gururluyuz”
Etkinlikte söz alan Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander, “Ekibimiz bu zorlu yolculukta, son teknoloji ve inovasyon ürünü lastiklerimiz üzerinde tarihin ilk teker izlerinin peşine düştü. Anadolu’nun ilk medeniyetlerinin çizdiği bu 150 keşif noktasını büyük bir özveriyle tek tek kayıt altına aldı. Dünyanın en eski yollarını keşfetme imkânı sunan projemiz Türkiye’nin tanıtımı açısından da büyük önem taşıyor ve Pirelli Türkiye olarak böylesine kıymetli bir projeye imza attığımız için gurur duyuyoruz” dedi.

Gian Paolo Gatti Comini; “Bu proje, Pirelli’nin bir lastik üreticisinden çok daha fazlası olduğunu gösteriyor”
Bu özel proje ile ilgili olarak Pirelli Türkiye CEO’su Gian Paolo Gatti Comini şunları söyledi: “Pirelli Antik Yollarda kitabı ile mobilitenin dünyadaki tarihine ve kültürel gelişime değerli bir katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. Dünya tarihini kökten değiştiren tekerleğin icadından bu yana geçen binlerce yıl, insanlığın keşifleri ve kültürel gelişimiyle dolu. Pirelli olarak, geçtiğimiz yıl 150. yılımızı kutlarken, bu tarihî yolculuğa saygı duruşu yaparak, Anadolu’nun antik yollarında tekerleğin izlerini sürdük. Pirelli Türkiye olarak, 1960’tan beri bu coğrafyaya katkıda bulunmanın gururunu yaşarken, markamızın mirasını ve vizyonunu geleceğe taşımanın mutluluğu içerisindeyiz. Pirelli Antik Yollarda kitabı, bu benzersiz yolculuğun izlerini takip ederek geçmişin ve geleceğin birleştiği bir köprüyü oluşturuyor. Tüm bu detaylar, Pirelli’nin sadece lastik üreticisi değil, aynı zamanda kültürel dönüşümünü gerçekleştiren bir marka olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Bu çalışmayı duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Şükrü Bekdikhan: “Mercedes-Benz’in ikonik modellerinden G 400d ile bu projenin bir parçası olmak bizim için çok değerli”
Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Şükrü Bekdikhan, Mercedes-Benz’in ikonik modellerinden G 400d ile bu projenin parçası olmalarının kendileri için de çok değerli olduğunu belirtti. Bekdikhan, bir ay süren yolculuk boyunca Türkiye toprakları üzerindeki antik uygarlıklarda tekerleğin kullanımı konusunda zengin bilgiler edindiklerini vurgulayarak “Ülkemizin tarihi ve kültürel anlamda zenginliğini gelecek nesillere bırakacak böyle bir kitabın ortaya çıkmasında Mercedes-Benz olarak bizim de katkımızın olmasından dolayı gururluyuz” dedi.

Okan Altan: “Dünyanın en eski yolları Anadolu’da saklı ve sapasağlam ayakta”
İlk medeniyetlerin hangi yollardan ilerlediklerini bir gazeteci gözüyle belgelemeye çalışan Okan Altan ise, “dünyanın en eski yollarının Türkiye’de saklı olduğunu ve Anadolu’nun her köşesini birbirine bağlayan binden fazla antik yolun büyük çoğunluğunun günümüzde bile kendini gösterdiğini, bazılarının halen sapasağlam durduğunu” ifade ederken hem basılı olarak hem de internet üzerinden erişilebilecek Pirelli Antik Yollarda kitabının “zaman tünelinden geçip atalarımızın binlerce yıl önce yürüdüğü patikalarda otomobilleriyle gezmek isteyenlere iyi bir rehber olacağını” belirtti.

Pirelli Scorpion™ Zero All Season ve Scorpion™ ATR lastikleri Anadolu’nun antik yollarında tam not aldı
Tarihi yolları keşfe çıkan Okan Altan ve fotoğraflayan İrfan Bilir, yolculukları boyunca zorlu koşullarda, Pirelli’nin SUV’lar için “mükemmel uyum” felsefesi ile geliştirdiği Pirelli Scorpion lastiklerinden güç aldılar. 200 saatte katedilen 10 bin kilometreyi bulan Pirelli Antik Yollar belgeseli için Pirelli Scorpion™ Zero All Season donanımlı 2022 model 6 silindirli 2925 cc motoruyla 330 HP ve 700 Nm’lik Mercedes-Benz G400d ile yola çıkıldı. Yaz dönemi olmasına rağmen asfalt üstünde olduğu kadar ıslak zeminlerde de üstün yol tutuş performansı sergileyen Scorpion™ Zero All Season’lar uzun kilometreler boyunca zorlu yol koşullarında konforu eksiltmeyen bir yolculuğa imkan tanıdılar. Öte yandan Anadolu’nun en eski geçitlerine ulaşmak için yolun dışına da çıkıldığında ise Pirelli Scorpion ATR lastiklerine geçiş yapıldı. Çoğunlukla arazi sürüşü gerçekleştirilen Antik Yollar belgeselinde tüm zeminlerde bu zorlu keşif yolculuğunu keyfe çeviren Pirelli Scorpion™ ATR lastikler, keskin taşlar üzerinden hızla geçerken bile üstün performans sergiledi. Antik Yollarda belgeseli hazırlanırken çok zorlu güzergâhlar boyunca hiçbir sorun yaşamayan ekip, lastikleri de çok zorlu bir dayanıklılık testinden geçirmiş oldular. Lastikler Güney Doğu’nun 50 derecenin üzerine çıkan sıcaklıklarında bile tam performans sergiledi.

Mercedes-Benz G 400d ile mükemmel uyum
Mercedes-Benz G-Serisi’nin orijinal ekipmanı olan Pirelli Scorpion, sivri taşların üzerinden asfalta indiğinde hep aynı çevik performansına devam etti. Düz zeminde sessiz ve gevşek zeminde de yol tutuşu çok iyi koruyarak, güçlü G-Serisi’nin dinamizmiyle de tam uyum gösterdi. En zorlu arazi koşullarında bile üstün performans, konfor ve güvenli sürüş keyfi sunan Mercedes-Benz G-Serisi, zamansız tasarım ve sağlamlığı bugüne taşıyor. Kalite, konfor, tasarım ve güvenliği buluşturan G-Serisi, 43 yıldır seyahat tutkunları ve macera severlerin gözdesi olmaya devam ediyor.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"