Cumhuriyet’in 100. Yaşına bir saygı duruşu; Bilimin Öncü Kadınları… Doğan Kitap, Cumhuriyet’in 100. Yılına armağan kitaplar dizisinin ilk kitabı Kadınlar Cumhuriyeti’ni yayımladı. Cumhuriyet’in özgürleştirdiği ve bilimin ışığında yürüyen kadınların hayat öykülerini kaleme alan gazeteci-yazar Özlem Özdemir’in kaleme aldığı Kadınlar Cumhuriyeti, Cumhuriyet’in 100. Yaşına bir saygı duruşu.

Özlem Özdemir’in, Cumhuriyet’in aydınlanmacı, modernist geleneği sayesinde eğitim alan ve varoluşlarını laboratuvarlara, akademi kürsülerine, amfilere, sokağa taşıyan bilim kadınlarının hayat öykülerini yazdığı Kadınlar Cumhuriyeti, görkemli bir tarihi gerçek anlamıyla kavramak, Cumhuriyet’in 100. yaşını bütün coşkusuyla kutlamak isteyenlerin başucu kitabı olacak.

Kâmile Şevki Mutlu’dan Pakize Tarzi’ye; Remziye Hisar’dan Fatma Hikmet İşmen’e; Fatma Selma Soysal’dan Türkan Saylan’a kadar, 12 bilim kadınının hayat hikâyelerinin, akademik serüvenlerini anlatıldığı Kadınlar Cumhuriyeti, 100. Yılda bütün ülkeyi saracak coşkuya bilimin ve aydınlanmanın ışığını düşürecek, yediden yetmiş yediye herkesin okuyacağı bir kitap.

Özlem Özdemir, 2000 yılında başladığı gazetecilik hayatında Posta, Para, Akşam, Milliyet Sanat, BirGün, Oda TV, Bayan Yanı, Cumhuriyet gibi pek çok farklı mecrada yazı ve röportajlarla yer aldı.

YOL TV’de “BirKaç Ses” ile KRT TV’de “İyi ki Varsınız” adlı kültür sanat programlarını hazırlayıp sundu. “Nokta Koymadan” adlı belgesel projesi ile Ali Poyrazoğlu, Haldun Dormen ve Ayla Algan’ın belgesellerini hazırladı. Pekin’de Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Servisi’nde editör olarak görev yaptı, “Çin’de İz Bırakan Kadınlar” adlı radyo programını hazırlayıp sundu. Özdemir’in Cumhuriyet Işığında Söyleşiler, İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları: “Öncü Kadınlar”, lham Veren Cumhuriyet Kahramanları: “Öncü Erkekler”, Benim Adım Afet ve Afet: Atatürk’ün Manevi Kızı Prof. Dr. Afet İnan’ın Yaşamöyküsü adlı kitapları Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlandı. Özdemir, sıklıkla çeşitli okullar ve kurumların davetlisi olarak “Cumhuriyet’in Öncüleri”, “Cumhuriyet ve Kadın” başlıklı konuşmalar yapmakta ve 10 Kasım, 29 Ekim, 19 Mayıs, 8 Mart, 30 Ağustos gibi özel günlerde konuşmacı olarak söyleşilere katılmaktadır. Ayrıca Cumhuriyet’in 100. Yılı için farklı disiplinlerde sanatsal projeler üzerinde çalışmaktadır.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"