Berrak Yurdakul yeni kitabı Elleri Titremeden Ateşi Tutabilene ile yine okurlarını içsel bir keşif yolculuğuna çıkarıyor. Bilgelikle bezenmiş karakterler, zaafları ve yaralarıyla hayata tutunmaya çalışanlar, dünyanın tuzaklarına aldananlar ve paçayı kurtaranlar hepsi birlikte olağanüstü bir hikâye için bir aradalar bu kez. Umulmadık bir anda aşka düşen genç bir yazarın peşine takılıyoruz önce, sonrasında durağımız bir gemi yolculuğu oluyor. Hayatın kendisi için nasıl bir sürpriz hazırladığından habersiz olan köle Sincap’ın talihi bir anda dönüveriyor ancak yelkeninin rüzgârını ayarlayamayan herkes gibi alabora olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Zaman ve mekân algısının değiştiği Mavi Manastır ise kalbinde misafirlerini ağırlıyor. Prens Mayuro, ruhsal yolculuklarında farklı suretlere bürünmüş olanların kulaklarına geçmişin, geleceğin ve şimdinin hikâyesini fısıldıyor. Kimler mi var orada? Biz yani her birimiz… Kitaplarıyla alışıldık dünyayı ters yüz eden Berrak Yurdakul zengin karakterleri ve güçlü anlatısıyla usta işi bir romana imza atıyor. İç bakışınızı kendinize çevirmeden edemeyeceğiniz bu kitabı her okuyuşunuzda başka bir gerçekliğe yelken açacaksınız.

Kalbini kaptırmış genç bir yazar, zenginliğe kavuşmuş bir köle ve Mavi Manastır’ın avlusunda öğretiye kulak verenler, hepsi ellerini ateşe daldırmak ya da küllerle oyalanmak arasındalar. Üstelik geçmişle geleceğin arasında devinenlere Tibetli büyücüler, egzotik prensler ve uzun gemi yolculukları eşlik ediyor.
Çölde inzivaya çekilmiş bir lama şöyle diyor: “Bu dünya bir rüyadır ve sen rüyanı süslemek istiyorsun. Yalnızca bununla ilgileniyorsun. Unutma ki ne kadar süslü olursa olsun rüya, rüyadır. Sen yaşamını boşa geçiriyorsun. Her şeyin bir bedeli vardır. Sözlerinle, bedeninle, kalbinle ve zihninle gerçekleştirdiğin en küçücük eylemin bile hesabı tutulur ve eninde sonunda ödeşilir. Bunu sakın unutma:”

Sıra dışı hikâyeleri ve büyülü satırlarıyla okurlarını daima içsel bir keşif yolculuğuna çıkaran Berrak Yurdakul, bu kez de yaşamımızda, ilişkilerimizde, zaferlerimizde ve yenilgilerimizde hissettiğimiz o ritmi, o kalp atışını; var olan her şeyi ve bütün zamanları bir dantel zarafetiyle örüp birbirine bağlayan o göksel kanunu apaçık önümüze seriyor.

Yazar: Berrak Yurdakul
Sayfa: 240
Yayınevi: Destek Yayınları

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"