“İncelemediğim hiçbir ürünü önermiyorum.”
Bu ayın sosyal medya sohbetlerinin konuğu, Bebek Alışveriş Koçu, Bebek ve Çocuk Ürünleri Uzmanı Gizem Kösoğlu Yılmaz. Alışveriş koçu kimdir, ne yapar, neden böyle bir yolda ilerlemek istedi, aslında ne okudu gibi sorularla hem mesleğini hem de kendisini sizlerle tanıştıralım istedik. Babies and Shop ile anne ve adaylarının yanında olan Gizem hem sitesinden hem de sosyal medya hesabından merak edilen konularda annelerimize yardımcı oluyor. Dahası röportajımızda.

Koç’lukla ilgili eğitim aldın mı? Kendini bu anlamda nasıl geliştirdin?
Ekstra bir koçluk eğitimine gerek olduğunu düşünmüyorum. Ben kişisel eğitim yerine ürün bilgisi veriyorum. Bu da ancak ve ancak sektörde yıllarınızı vererek ve ürünleri sürekli inceleyerek olabiliyor. Üniversitesi yok, kursu yok.

Alışveriş Koçluğu, Bebek ve Çocuk Ürünleri Uzmanlığı çok zor bir iş bence. Çünkü çocuklar için annelere bir şeyler öneriyorsun. Sence de öyle değil mi?
Ben neyin iyi ürün neyin kötü ürün olduğunu biliyorum. Tek yapmam gereken aileyi iyi analiz edip neye ihtiyaçları olduğunu belirlemek. İncelemediğim, emin olmadığım hiçbir ürünü önermiyorum. Onun için bana göre zor bir tarafı yok. Ama uzun uzun aileyi incelemek, soru sormak, değerlendirmek işin en önemli kısmı.

 Alışveriş Koçu içinde neleri barındırır? İşini tanımlar mısın bize.
Alışveriş Koçu; hamileliğin başladığı haftadan bebek 3 yaşına gelene dek anne-baba ve bebek için gereken tüm ürünlerle ilgili bilgi ve alışveriş  desteği verir.

Bir anne adayı sana mail attı, aradı, yardım istedi. Süreç nasıl ilerliyor?
Anne adayı ve mümkünse baba hatta bebekle zaman geçirecek kişilerle tanışıyorum. İster bir kahve molası ile ister ev ziyaretinde. Sorular soruyorum. Evi geziyorum ya da fotoğraflarını talep ediyorum. Metre kare bilgisi, odaların birbirlerine olan uzaklıkları gibi… Ailenin fiziksel yapısı, kullandıkları otomobil, tatil alışkanlıkları, annenin iş durumu ve daha birçok konuyu soruyorum. Daha sonra buluşmak üzere aileden ayrılıyorum. Tüm aldığım bilgileri analiz edip kullanılabilecek ürünler için alternatifler belirliyorum. Tüm kategoriler için birkaç ürün belirleyip aile ile tekrar buluşuyorum. Ben onlara nedenleri ile ürünleri anlatıyorum. Seçim tamamı ile aileye ait. Daha sonra yaptıkları seçime göre; istedikleri şekilde alışverişlerini yapıyoruz. Belirli markalarla danışanlarıma özel indirim anlaşmalarım var. Bunlardan faydalanabiliyorlar. Ayrıca baby shower organizasyonu, hamile ve doğum yenidoğan çekimi gibi hizmetler için de yine indirimli faydalanabiliyorlar. Babies and Shop danışanları bu indirimlerden yenidoğan alışverişi için ve oto güvenlik koltuğu değişim dönemlerinde faydalanabiliyorlar. Tabi şehir dışından danışanlarım da oluyor. Bu durumda mail ve telefon üzerinden destek veriyorum.

Bu süreçte annelerle değişik sorularla karşılaştığın oldu mu?
Açıkçası kafaları çok karışık geliyorlar bana. Sosyal medya çok iyi bir mecra ama sıklıkla yanlış bilgiler yer alıyor. Dolayısı ile aileler neyin doğru olduğuna karar veremiyorlar. Çok farklı noktalara dalmış oluyorlar. Mesela bir anne “Port bebe otomobilde kullanılıyormuş o zaman ana kucağı almaya gerek yok değil mi?” diye sordu. Tek tek fotoğraflayarak mail üzerinde anlatmıştım doğru olanı.

Annelerimize alışveriş konusunda ne gibi tüyoların olur?
Bensiz alışveriş yapacaklarsa -ki yapmasalar iyi olur- ne istediklerine, neden kullanacaklarına odaklansınlar. Hafta sonu değil hafta içi mağazalara gitsinler. Mümkünse randevu alıp gitsinler. Mağazalar yoğun olduğunda kişiye ayrılan süre ve ilgi maalesef az oluyor. Bu hem yanlış bilgilendirme ya da yanlış anlaşılmayı getiriyor hem de hamile annenin enerjisinin düşmesine neden oluyor.

*Röportaj Anne Bebek Dergisi Mayıs 2018 sayısı için yapılmıştır. Tamamını oradan okuyabilirsiniz.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"