“Anne olmadan asla demeyin!”
Tam bir yıl önceydi sevgili Selda ile aslında bir röportaj yapsak mı diye konuşalı. Üzerinden geçen yılda denk gelememiş olsak da bir araya geldiğimizde çok güzel şeyler konuştuk. Aranızda kendisini şu sıralar ekranlardan annelerin merak ettiklerinin cevaplarını uzmanlardan aldığı “Ben Anneyim” programıyla tanıyor olanlar vardır ama biz istedik ki bir de kimdir, neler yapar, bu zamana kadar nasıl yollardan geçmiş, anne olunca hayatı hangi yöne kaymış konuşalım. İki saat kanalın odasında, keyif kahvelerimiz eşliğinde birbirimize anlattıklarımızı okumak isterseniz sizi röportajımıza davet ederim.

Seni çoğumuz bir anda “Ben Anneyim” televizyon programınla ekranlardan tanıdık ama aslında durum hiç de bir anlık değilmiş meğer. Öncesini anlatır mısın?
İlkokul 5. sınıfta bir şiir yarışmasına katıldım, okulumuz il birincisi oldu, radyoculuğun en parlak yılları. Şimdi mesamesi bile okunmayan yerel bir radyoya konuk olduk. On üç yaşımdayım, program bitti, radyonun müdürü “Radyomuzda çocuk programı sunar mısın?”  dedi ve benim maceram başlamış oldu. Altı sene radyo programı, sonra 14 yıl Bursa Olay Tv’de program sundum.

Okul hayatın devam ederken radyo başladı. Peşinden tiyatro eğitimi. Peki buna nasıl ve neden geçiş yaptın?
Bursa Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu’nun tiyatro kursları başlamış 1997 yazında. Babam dedi gel götüreyim yazılalım. Gittik, başladım her gün okul biter bitmez koşa koşa tiyatroya. Üç sene orada tiyatro, sunuculuk eğitimi alırken sahnede buldum kendimi.

Ardından gelen canlı yayın maceran… Bir yabancı müzik programınla altı yıl boyunca ekranda olman da artık tesadüf olamaz değil mi?
Lise son sınıftaydım. Olay Tv’ de bir yapılanma, biri olsa şöyle, yabancı müzikten anlayan, klip programı yapsa diyorlarmış. Radyocu arkadaşım “ Git diyor, önerdim seni.”  Ertesi hafta başlıyor televizyon maceram. Tam 14 yıl… Sağlık, spor, yemek programları yaptım…

Peki “Ben Anneyim” maceran nasıl başladı?
Eşimin işi dolayısı ile İstanbul’a taşındık. Bekarken de taşınmıştım ama kimse kollarını açıp beni beklememiş, geri dönmüştüm. O çok uzun hikaye. Sonra Tv 360 Genel Yayın Müdürümüz Oğuz Altuğ Demirel’e ulaştım. Yıllar önce tanışmıştık ayaküstü. “Taşındım, oğlumu büyüttüm, kanalınızı seviyorum, çalışmak istiyorum.” dedim. İki ay sonra “Ben Anneyim” adlı proje için aradı, bir saniye bile düşünmedim tabi. Bursa gibi bir yerden gelip böylesi güvenli ve aile huzuru veren bir televizyonda olmak büyük şans olmuş, hemen anladım.

Programda neler var?
Çocuk yetiştirirken akla takılan soruların cevabını vermeye çalıştığımız bir program. Kadına, anneye ve çocuğa dair merak edilen birçok şey var.

Çalışan anne olarak kaygılı mıydın? Yetememe duygusundan kaynaklı “yetersiz anne sendorumu” yaşadın mı?
Ben oğlum üç yaşına gelene kadar çalışmadım. O zamanlarda da kaygılarım vardı. Bence bu her anne de çocuğu kaç yaşına gelirse gelsin, çalışsın ya da çalışmasın oluşan bir duygu. Şu anda da var. Dibinde de dursan hep bi vicdan azabı. Annelik eşittir vicdan azabı.

Anne olmanla birlikte yaptığın sağlık programının içeriği nasıl değişti?
Anne olmasaydım daha fazla bocalayabilirdim. Şimdi sorularıma deneyimlerimde karışıyor. Anne olduktan sonra korkmuştum mesleğimle ilgili ama mesleğime olumlu yansıdı. Anne olmadan önce büyük konuşurdum mesela, şimdi daha ayakları yere basan ve anneleri anlayan şekilde sorular soruyorum. Çünkü ben de bir anneyim artık ve sorunların çok farkındayım. Empati çok yapıyorum.

*Röportaj Anne Bebek Dergisi Aralık 2018 sayısı için yapılmıştır. Tamamını oradan okuyabilirsiniz.

Fotoğraf: @dokuphotography

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"