“Çocuk insanı olgunlaştırıyor.”

Kanlıca’nın en keyifli otellerinden biri olan Ajia Hotel’in boğaz manzaralı odasında özel olarak dikim yaptırdığımız kıyafetlere bakarak, “Çok şirinler, her şey çok güzel geçer umarım.” düşüncesi içerisinde olduğum bir anda ve tam da saatinde merhabalaştığım isim Zuhal Topal oluyor. Havanın bir açıp bir kapattığı İstanbul sabahında çekimlerimizi gerçekleştirirken çok keyif aldık, çünkü bol bol güldük. Aslında itiraf edeyim kaprisli biriyle karşılaşacağımı aklımdan geçirmiştim. Hislerinde çoğu zaman yanılan ben bunda da yanıldım ve aksine yüzünde gülümseme eksik olmayan “Kahveniz soğudu yenisini isteyelim.” dediğimde olsun sorun değil, içerim diyerek çekime devam eden, kızıyla ilgili bir anne ile karşılaştım ve bakın bu anne ile neler konuştum.

Hayatınızın en anlamlı tekmesini yediğiniz an ne dediniz?
İlk tekme çok geç geldi, hatta biz Lina’nın cinsiyetini çok sonra öğrenmiştik. Hep saklamıştı kendini. Ultrasonda yüzü kapalı pozlar vermişti bize hep… Alaçatı’daydık, bir sabah saat yedi buçuk gibi gelen ilk tekmeyle “Vurduuu, vurduuu…” diye bağırmaya başladım. Evdeki herkes panik, korku ve şaşkınlıkla yanıma toplandı ne oluyor diye. “Lina tekmeledi.” değince gülüştük ve sonrasında da tekmeler hız kesmeden devam etti.

Doğumu hayatınızın en güzel anlarından biri olarak tanımlar mısınız?

Epidural sezaryen ile kızımı kucağıma aldım ve evet hayatımda yaşadığım en güzel andı diyebilirim.

İlk karşılaştığınız an?
Hayatımın en güzel tecrübesiydi. Hiçbir şey o ilk karşılaşmanın yerini tutamaz. Mucize gibiydi.

Çok zayıfsınız. Ekranda gördüğümüzden çok çok ince hatta. Hamileliğinizde kaç kilo aldınız?
Gönlümce yiyerek yirmi kilo aldım.

Peki nasıl gitti kilolar? Lina’yı emzirdiniz mi? Kilo vermede faydasını gördünüz mü?

Elbette… Lina’yı 11 aylığa kadar emzirdim, sonra kendisi bıraktı. Kilolar zaten emzirdikçe gitti, sonrasında da spor ve dengeli beslenme geldi.

Büyüklerimiz der ki “Büyük lokma ye büyük konuşma.” Anne olmadan önce asla dediğiniz bir durumu anne olduktan sonra yaptınız mı?
Anneler sürekli çocuklarından bahseder ya bana bu bi kere çok abartı gelirdi. Hiç de abartı değilmiş onu yaşadım. Bir de asla çok oyuncak almam diyordum, ev oyuncak doldu.

Başka, annelikle birlikte neler oluyor?
Çarpı iki durumu oluyor. Her şeyi daha çok duyuyorsunuz, daha duyarlı oluyorsunuz. Çok daha güçlü olduğumu hissettim. Anne olmadan önce dinlediğim tüm annelere hak verdim. Bunun kuralı buymuş. Bir de daha katı bir anne olacağımı düşünüyordum; ama öyle olmuyormuş. Baba biraz daha mantıklı yaklaşırken, ben daha duygusal yaklaşıyorum.

Anne olma haliniz, kadın olma halinizi nasıl şekillendirdi?
Bir kadının her şeyinin oturması için anne olması gerekiyormuş; hem fiziken hem ruhen. Ben bunu bilmiyordum mesela. Hormonlar yirmilerde başka düşündürüyor, otuzlarda başka… Bu yaşımı ve halimi çok seviyorum. Bir şeyleri anlayabilmem için anne olmam gerekiyormuş. Hayatı daha iyi anlayabilmek adına bana çok iyi geldi anne olmak. Kendimle ilgili hiç fark etmediğim yönlerimi de görmemi sağladı. Çok tez canlıydım, beklemek beni daraltırdı. Anne olunca bir şeyi bin kere yapıyorsunuz. Normalde bana kimsenin yaptıramayacağı şeyleri Lina yaptırıyor.

*Röportaj Anne Bebek Dergisi Haziran 2017 sayısı için yapılmıştır. Tamamını oradan okuyabilirsiniz.

Fotoğraf: Şahver Koçulu

Elbise: Ella Tasarım By Seda Çıtak

Ayakkabı: Bebbini

Mekan: Ajia Hotel

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"