Uzman Hemşire Betül Bağceçi: Türkçe karşılığı bebeği giymektir. Çeşitli araçlarla bebeğin kucakta ya da sırtta taşınmasını ifade eder. Babywearing, çok eski zamanlardan beri ve farklı kültürlerde benimsenmiş bir yöntemdir. “Babywearing”, yani bebeği giymek, ebeveynlerle çocuklar arasında içtenlikli bir ilişkiyi desteklemekle kalmaz, aynı zamanda bebeklerin vücutsal, entelektüel ve sosyal gelişiminin en önemli faktörlerinden biri olarak görülür. 

Bebeği giymenin anneye faydaları

Memnun bebekler – memnun ebeveynler: Bebeğin verdiği sinyalleri doğru yorumlamayı öğrenmek ebeveyne bebekle olan ilişkisinde güven duygusu kazandırır. Bebekle olan yakın vücut teması, ebeveyne bebeğin küçük mimiklerini ve surat ifadelerini anında yakalama olanağı tanır. Ne zaman ki bebeğin ağlamasına gerek kalmaksızın onun aç, sıkılmış veya ıslak olduğunu anlıyorsanız, o zaman bebeğin de size karşı olan güven duygusu artar. Bu güven size kendi annelik duygunuza güven olarak geri döner. Bu karşılıklı pozitif iletişim anne ile çocuk arasındaki bağlantıyı derinleştirir. Bu pozitifliği hissetmek özellikle lohusa depresyonu yaşayan anneler için çok önemlidir.

Bebeği Giymek bağlantı yaratır: Taşıma yardımları çocukla olan ilişkiyi geliştirmek için muhteşem birer araçtır. Babalar, dedeler, nineler, üvey anne ve üvey babalar, çocuk bakıcıları için idealdir. Çocuğunu taşıyan genç bir babayı düşünün; bebek yavaş yavaş onun sesine alışır, kalp atışını, hareketlerini hisseder, surat ifadesini gözlemler ve bu yolla ona güçlü ve kalıcı bir şekilde bağlanır. Taşıma yardımları bebeklerle ilişkide her yetişkin için çok pratiktir.

Konfor ve rahatlık: Taşıma yardımı kullanırken aynı zamanda daha büyük çocuklarınıza da göz kulak olabilir, ev işlerini korkan ve huzursuzlanan bir çocuğun ağlamasıyla yüzünden kesintiye uğramaksızın halledebilirsiniz – bunun bir diğer olumlu yan etkisi, daha büyük çocuklarınızdaki rekabet ve kıskanma duygusunu azaltmasıdır!

İlginin değil, aktivitenin merkezi: Çocuk kucakta taşındığında ilginin değil, aktivitenin merkezinde olur. Ebeveynlerin vücuduna yakındır ama her zaman ilgiye boğulmaz. Bu çocukta dış dünyaya karşı bir farkındalık yaratır, ebeveynler kendi işlerine güçlerine bakarken, çocuk sadece ihtiyaç duyduğu anlarda işaret verir ama ebeveynler bunu derhal fark ettikleri için, çocuk ağlamaksızın beklemeyi erken öğrenir.

Hareketlisinizdir ve bebeğinizi her yere götürebilirsiniz: İster bir dağa tırmanma turu, ister büyük şehir karmaşası, ister gezme, toplu taşıma, çarşı, pazar… Bir taşıma yardımıyla önünüzde engel yoktur!

Bebeği giymenin bebeğe faydaları

Mutlu bebekler: Evet, doğru! Taşınan bebekler daha az ağlar, daha az çığlık atar! “Journal of Pedriatrics” yayınında Amerikalı araştırmacıların bulumlarına göre, günde üç saat taşınan çocuklar toplamda yüzde 43 daha az ağlayıp, huzursuzlanıyor. Gece saatlerinde bu değer yüzde 54’e kadar çıkıyor.

Kucak bebekleri ve erken doğmuş bebeklere olumlu etkiler: Erken doğmuş bebekler ve “High-Need Babies“ olarak adlandırılan veya kucak bebeği de denilen aşırı ilgiye muhtaç bebekler dünyaya sıklıkla zayıf bir sinir sistemiyle gelirler. Anne vücuduyla temas halinde taşınan bebekler annenin nefes alıp verme ritmleri, kalp atışı ve hareketleriyle uyumlu hale gelirler. Bu simulasyon bebeğin vücutsal reflekslerinin kontrolüne yardımcı olur ve ekstradan bir güven hissi sağlar. Hatta araştırmalara göre, erken doğmuş bebekler arasında sıklıkla taşınan ve dokunulan bebekler daha hızlı kilo alıp daha sağlıklı oluyorlar.

Bebeğin tüm hareket organları ve metabolizması kucaklanmadan faydalanır: Bebek giyildiğinde pasif kalmaz, kasları ve vücudu durmadan dışarıdan sinyaller alır ve çocuk bunlara karşılık verir. Kasların devreye girmesi kan dolaşımını iyileştirir ve sonuçta kemiklerin, eklemlerin ve kasların gelişimi daha sağlıklı olur.

Kalp atışı ve nefes düzenlenir: Yaşamsal öneme sahip nefes, sindirim ve dolaşım gibi fonksiyonlar giyilen bebekte  canlanır ve taşıyıcı ebeveynlerin ritmi çocuklara bulaşır.

Taşıma beyindeki iletişim ağının optimal bir şekilde gelişmesine yardımcı olur: Giyilen çocuk, beşikte bekletilen veya arabada gezdirilen çocuklara göre çok daha fazla görsel, dokunsal, hareket ve denge duyusunu geliştirici uyarılar alır. Her iki beyin lobu da taşıma aracılığıyla optimal bir şekilde uyarıldığı için, beyin içerisindeki iletişimim ağının gelişimi ve sinaps oluşumu canlanır.

Güven duygusunun pekişmesi ve kişilik gelişiminin desteklenmesi: Yakınlık ve korunma, sağlıklı bir gelişim için elzemdir. Taşıma esnasındaki yakın vücut teması bebekteki temel yakınlık ve korunma ihtiyacını tatmin eder ve bu da çocuğun gelecekte karşılaşacağı durumlara karşı kendine güvenli olmasını sağlar. Taşıma bu açıdan kişilik gelişimine de etkide bulunur.

Dil gelişiminin desteklenmesi: Ebeveynler, taşıdıkları çocuklara yakınlıkları sebebiyle otomatikman daha çok konuşur ve onları daha çok okşar. Taşınmış çocuklar bu yüzden dil öğrenme sürecinde daha avantajlıdırlar. Sürekli konuşan ebeveyni duymak taşınan bebekler için dili tanıdık ve alışıldık bir şey haline getirir.

Üç aylık bebeklerin sindirim sistemi güçlüklerini azaltır: Üç aylık bebeklerdeki gaz sancıları, taşıma esnasındaki vücut ısısı ve doğal masaj aracılığıyla azalır.

Sağlıklı kalça gelişimi: Bacakların açılmış, öne doğru duran pozisyonu (‘ÇAP’ pozisyonu), iyi bir taşıma beziyle dikkatlice yapıldığı müddetçe kalça gelişiminin sağlıklı olmasını sağlar.

Yorum Gönder

[instagram-feed]

Aslıhan Gündüz ©. Tüm Hakları Saklıdır.                                                                                                                                                                                           

"Bu sitede yer alan tüm içerik ve görsel materyallerin izinsiz kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre yasaktır!"